PDF – dobrý sluha ale zlý pán I.

I po několika letech praxe, se neustále setkáváme s problémem špatně připravených tiskových dat.

V několika článcích si ukážeme, jak by mělo tiskové PDF vypadat. Začneme na základních věcech až před podrobnější nastavení.

PDF/X-1a

Nejvíce používaný a léty prověřený formát pdfka, který je momentálně nejvíce bezpečný a vhodný pro tisk. Tento profil vychází z možností pdf verze 1.3 a je kompatibilní s PostScriptem 3.

Toto pdf obsahuje pouze barevný prostor CMYK a přímé barvy. Neobsahuje ani žádné průhlednosti. Ty by se měly sloučit při uložení dokumentu. U písem musí být vloženy fonty, černý text vždy ve 100% K. Jako výstupní záměr je nejpoužívanější např. ISO Coated v2 (FOGRA39) nebo PSO Coated v3 (FOGRA51).

BAREVNOST

Jak jsme již psali výše, vždy pracujeme s barevným prostorem CMYK. Pokud je nutné dodržet např. určitou barevnost loga, je nejlepší dodat tuto informaci přímo v objednávce. Pak je možné udělat tzv. vzorkování a najít tak ideální barevnost pro danou barvu ve CMYKu.

TRIMBOX, SPADÁVKA …

Tiskovinu vždy připravujeme s Trimboxem. Tato hodnota pak určuje čistý formát tiskoviny. Pokud samotná grafika zasahuje až do okraje, je nutné opatřit ji i přesahem (spadávkou). Liší se ale u každého druhu tiskoviny,vždy ale platí pravidlo minimálně 3mm. Podobné pravidlo platí i u vnitřní zóny tiskoviny, kde by něměly být důležité prvky minimálně 4mm od okraje čistého formátu.

TEXTY

Vždy vkládáme všechny použité fonty, případně převádíme text do křivek. Černý text ve standardních velikostech by měl být vždy ve 100% K. U textů do 12 pt, které mají pod sebou grafiku, zapínáme přetisk. U větších textů tato volba není potřebná.

MĚŘÍTKO

Nejlepší je soubor připravit v měřítku 1:1. Pokud se ale jedná o grafiku větších rozměrů, je možné data připravit například v měřítku 1:10. Je ale důležité dávat si pozor na dvě věci.

Pozor na DPI, které je potřeba při zmenšení měřítka zvětšit, aby tak nedošlo ke zhoršení kvality výsledného tisku. Druhá věc je upozornit na úpravu dat při vytvoření objednávky.

 

U nás máte automatickou kontrolu dat ZDARMA. Navštivte naše stránky www.vytisknetesi.cz, kde si můžete objednat tisk od vizitek až po velkoformátové věci, jakou jsou bannery, rollupy, POP-UP stěny a mnoho dalšího.

 

 

O autorovi Marek Németh