Áčková řada formátů a jejich využití v praxi

Níže v tomto článku najdete rozměry a možné využití pro každý formát této řady. Jsou to však pouze rady, protože neexistují žádná pravidla, která by vám určili, co přesně se hodí pro vaši tiskovinu.

Formát A0. Rozměry: 841 x 1189 mm.

Začněme tím největším. Nejčastěji používaným formát pro technickou dokumentaci a výkresy. Dá se samozřejmě využít i na plakáty, častěji se však používá formát 700 x 1000 mm a 1000 x 1400 mm.

Formát A1.Rozměry: 594 x 841 mm.

A1, která je také pořád značně velká. Používá také pro technické kreslení, stejně jako pro mapy, plakáty a další velkoformátové reklamní materiály.

Formátu A2.Rozměry: 420 x 594 mm.

Aplikace pro formát A2 jsou různé od kreslení až po tisk fotografií, plakátů a grafy; od velkých stěnových kalendářů až po flipcharty.

Formát A3.Rozměry: 297 x 420 mm.

Spolu s formátem A4 je to nepochybně nejpoužívanější formát. Potisknete ho bez větších obtíží už na základních kancelářských tiskárnách. Tak, na co se to používá? Nejčastěji na něj tiskneme různé typy výkresů, uměleckých děl, plakátů, fotografií, časopisů, hudebních skladeb, certifikátů a dalších. Je to také perfektní formát pro propagační skládané letáky.

Formát A4.Rozměry: 210 x 297 mm.

Každý i absolutně nezasvěcený člověk ví, že je to základní formát dokumentů od dopisů až po formuláře. Najdeme ho také jako formát publikací, jako jsou například časopisy, encyklopedie nebo dětské knihy. Jako velice oblíbený je také složený na tři části (do formát DL).

Formát A5.Rozměry: 148 x 210 mm.

Tento formát je také velice využívaný. Jako nejčastěji se využívá jako formát pro různé bloky a diáře. Výhoda je jeho menší objemnost oproti A4ce (nevyžaduje tak velké místo v batohu nebo tašce) a pro psaní poznámek bohatě postačí. Ze stejného důvodu se také využívá pro tisk knih a letáků nebo časopisů.

Formát A6.Rozměry: 105 x 148 mm.

Každý by měl znát také tento formát, který se v posledních letech využíval hlavně na tisk pohlednic. Dnes už to ale není tak využívané médium a tak se na tento formát převážně tisknou letáky na rozdávání z ruky do ruky. Ideální tak je využití na různé kulturní akce nebo veletrhy.

Formát A7. Rozměry: 74 x 105 mm.

Vzhledem ke kompaktním rozměrům může být A7 použit například k vytvoření mini kalendáře s časovým rozvrhem pro výuku v tělocvičně nebo ve škole, stejně jako menší letáky.

O autorovi Marek Németh